Tiny House, Tiny Living, The Tiny Life.

Posts Tagged how to save money

5 Things I Stopped Buying to Save Money

When you’re trying to save money, it’s a good idea to track what you currently spend money on and see if there are habits that you can change. Perhaps you can do without some items, look for a cheaper alternative, or find a way of doing it yourself.

In order to free up as much money to put towards our financial goals as possible, we saw our biggest money wasters and made cuts or found cheaper alternatives. They were simple changes to make and we haven’t looked back since.

Pre-Packaged Foods and Snacks

This was one of the first things to get cut from our shopping list that has saved us a lot of money over the last three years. When I saw that I could buy a bag of chocolate chips for the same price as a box of pre-packaged cookies, I quickly realized that I could make a lot more cookies for the same price, cut down on the amount of package waste our family was producing, and save a lot of money in the long-run.

The other things we stopped buying were the pre-packed side dishes, like flavored rice and pasta. Again, a large bag of rice or pasta is much cheaper and you can season it as you wish. The other thing to go were the boxes of crackers. Instead we’ll air pop some popcorn and have that as a crunchy snack.

Bread

One road trip during the summer we found ourselves driving through Amish country. That time of year, you can find vendors set up along the side of the road selling fresh produce and baked goods. When I saw the homemade bread, I had an awakening of sorts.

Bread where I live will go on sale for $1.75 a loaf, and that is the rock-bottom price. At the time I was spending on average $2.00 a loaf and each week and would have to buy 4 loaves of bread (Yes, we’re big bread eaters…Yum). The math however on that was a little scary. $8.00 per week meant that we were spending $416 a year on bread.

We inherited a bread maker that sat in my pantry for years, never being used until we returned home from that summer trip. I found a great recipe and have been enjoying homemade bread ever since. I can easily make a loaf for under $1.00, saving my family $200 a year.

Gym Memberships

When making cuts to our budget to save money, this was also one of the first things to go. I enjoy exercise and know how important it is to our overall health, but I also know that exercise doesn’t have to cost you a lot of money.

Rather than spending $30 a month on a gym membership (that honestly wasn’t being used enough to justify the cost), I spent $30 on a pair of hand-held weights, a weighted medicine ball, and a yoga mat. Getting outside and going for a walk or run is free and, thanks to the internet, there is an endless supply of exercise videos and tutorials available online that I can stream on my television.

Books and Magazine Subscriptions

I used to love getting the mail and finding my magazine subscription come in. When I added up what I was spending each year, I realized that it was money that I could just as easily put towards our financial goals. I quickly cancelled my magazine subscription and started enjoying the same magazine loaned from the library for free.

As a literacy teacher, I also love books. One of my favorite things to do would be to head over to my local bookstore and browse the shelves looking for the next great read. I treasured my growing collection of novels. What I didn’t treasure was the ever increasing price. Again, back to the library to pick up the same books and enjoy them for free. 

Take-Out Coffee and Disposable K-Cups

Coffee. I love coffee. It’s the first thing that I look forward too each and every morning. It was also a constant leak in our budget. When I saw what six months worth of take out coffee cost, I was shocked. It never seems that much when you’re spending only two or three dollars at a time. For what I was spending in one week, I was able to pick up a travel coffee mug and now bring my own from home.

The other expense we gave up were the individual, single-use K-cups for our coffee machine. I traded in my single-use cups and bought some reusable cups that we fill with our own coffee for pennies a cup. Not only is it better for our wallet, but also better for the environment.

Your Turn!

  • What have you stopped buying in order to save money?
[data-image-id='gourmet_bg']
[data-image-id='gourmet_bg']
[data-image-id='gourmet_bg']
[data-image-id='gourmet_bg']
[data-image-id='gourmet_bg']
[data-image-id='gourmet_bg']
[data-image-id='gourmet']
[data-image-id='gourmet']
[data-image-id='gourmet']
[data-image-id='gourmet']
[data-image-id='gourmet']
[data-image-id='gourmet']
[data-image-id='gourmet']
[data-image-id='gourmet']
[data-image-id='gourmet']
[data-image-id='gourmet']
[class*="-body"]
[class*="-body"]
[class*="-body"]
[class*="-body"]
[class*="-slide-open-holder"]
[class*="-slide-open-holder"]
[data-image-id='gourmet_bg']
[data-image-id='gourmet_bg']
[data-image-id='gourmet_bg']
[data-image-id='gourmet_bg']
[data-image-id='gourmet_bg']
[data-image-id='gourmet_bg']
[data-image-id='gourmet']
[data-image-id='gourmet']
[data-image-id='gourmet']
[data-image-id='gourmet']
[data-image-id='gourmet']
[data-image-id='gourmet']
[data-image-id='gourmet']
[data-image-id='gourmet']
[data-image-id='gourmet']
[data-image-id='gourmet']
[class*="-body"]
[class*="-body"]
[class*="-body"]
[class*="-body"]
[class*="-slide-open-holder"]
[class*="-slide-open-holder"]